E-spacer - Ziemia obiecna - historia włókienniczej łodzi

Wyruszamy na nasz wirtualny spacer….
Na początek Łodzi – miasto przemysłowe – Ziemia Obiecany, dla tych którzy chcieli szybko zbić fortunę, założyć fabrykę, a niekiedy i spektakularnie zbankrutować! Dla rzeszy robotników szansa na pracę i zarobek, możliwość opuszczenia wsi. Łódź to miasto, które świetnie obrazuje historię przemysłowych przemian w Europie. Duże znaczenie miało wynalezienie maszyny parowej! Ruszyły zmiany gospodarczo-społeczne.
Najpierw w latach 20. XIX wieku do miasta przybywają tkacze, których wypiera z Europy zachodniej pojawienie się fabryk, a później i do Łodzi przybywają pierwsi, odważni fabrykanci, tacy jak Ludwik Geyer. Nasz film – spacer zaczyna się właśnie od jego białej fabryki (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa), w której w latach 30 XIX wieku pojawił się pierwszy fabryczny komin, wówczas zainstalowano maszynę parową. I tak ruszyła machina przemysłowego rozwoju.
Kolejna ważna postać Karol Scheible, pokazujemy fabrykę przy ul. Tymienieckiego, która dziś mieści lofty. Ciekawe miejsce gdzie industrialna przeszłość nabiera innego znaczenia. A po przeciwnej stronie Księzy Młyn – robotnicze osiedle, jedyne takie, niepowtarzalne. Lubię tu spacerować! Dobrze znam to miejsce, a zawsze odkrywam coś nowego! Regularnie zaplanowane, funkcjonalnie wykorzystujące przestrzeń. Położone pomiędzy fabryką, ale i parkiem, z którym sąsiadowała wyniosła rezydencja króla bawełny – pałac – dziś Muzeum Kinematografii.
Kto uważnie oglądał naszą filmową opowieść, zapewne zauważył, że pojawiły się tam kadry z innego łódzkiego osiedla. Łodzianie znacie je? Wiecie gdzie się znajduje? Tak, to osiedle na Grembachu, przy Fabryce Nici Ariadna. To fabryka, wyjątkowa, jedyna, która produkuje nici niemalże nieustannie od czasu swojego powstania w 1897 roku… współczesna nić łącząca miasto z jego przemysłową historią.
Na koniec jeszcze jedno miejsce, które łodzianie świetnie znają, a turyści zawsze tam miło spędzają czas czyli łódzka Manufaktura – dawne imperium kolejnego, wielkiego fabrykanta – Izraela Poznańskiego. Tym razem miejsce położone w zupełnie innej części miasta, blisko ul. Piotrkowskiej, niezwykłej wielkomiejskiej ulicy, ale to już zupełnie inna historia….
WYDARZENIE
Facebook

Wczytując post, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy Facebook.
Dowiedz się więcej

Wczytaj post

FILM
YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

ZDJĘCIA

Projekt „Studenci na start”  jest realizowany przez Fundację Szycie życia w ramach zadania publicznego „Łódź naukowa, Łódź akademicka 2020/21” finansowanego z budżetu Miasta Łodzi.