E-spacer - Spacer po piotrkowskiej

Wyruszamy na nasz wirtualny spacer….

Zaczynamy od pomnika trzech łódzkich fabrykantów, którzy odmienili miast. Izrael Poznański, Karol Scheibler, i Henryk Grohman. To Pomnik Łodzi Przemysłowej.
Spójrzmy na Piotrkowską, w kierunku placu Wolności – w głębi widać pomnik Tadeusza Kościuszki. Piękna perspektywa ulicy. I kamienica z kopułą. Kto buduje takie domy? Kamienica należała do rodziny Scheiblerów i mieścił się tu główny skład towarów produkowanych w ich fabryce.

Idziemy dalej niezwykłą wielkomiejską ulicą Łodzi. Od grudnia 1898 roku jeździły po niej elektryczne tramwaje. Taki gwiazdkowy prezent!
Popatrzmy na kamienice są w różnych neostylach. Odnajdziemy neorenesans francuski i włoski, pełen przepychu barok, i dekoracyjny neogotyk, czy połączenie kilku stylów na raz.

Jedna z wyjątkowych kamieni to, tak pod Gutenbergiem, należąca do Jana Petersilge, drukarza i wydawcy pierwszej łódzkiej gazety Lodzer Zeitung.

Stojąc przy tej kamienicy zobaczymy, że po przeciwnej stronie macha do nas Miś Uszatek, on również z Łodzi pochodzi.
Kolejne kamienice mają niezwykłą architekturę, czasem warto też trochę zboczyć z głównej trasy i skręcić w boczne ulice.
Można przysiąść na ławeczce obok Juliusza Tuwima i zajrzeć na podwórko z parasolkami, przy Piotrkowskiej 120.

Na koniec jeszcze jedna niezwykła kamienica Juliusza Kindermana z piękną mozaiką z weneckiej pracowni A. Salvatiego. Do rodziny Kindermanów należało jeszcze wiele pięknych budowli w mieście.
A obok siedzi na kufrze noblista – Władysław Reymont, który napisał jedną z najbardziej znany powieści o mieście.


WYDARZENIE
Facebook

Wczytując post, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy Facebook.
Dowiedz się więcej

Wczytaj post

FILM
YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

ZDJĘCIA

Projekt „Studenci na start”  jest realizowany przez Fundację Szycie życia w ramach zadania publicznego „Łódź naukowa, Łódź akademicka 2020/21” finansowanego z budżetu Miasta Łodzi.