E-spacer - Awangarda i Strzemiński - opowieść nie tylko dla przyszłych artystów

Wyruszamy na nasz wirtualny spacer śladami Władysława Strzemińskiego, malarza i teoretyk sztuki, związanego z awangardą konstruktywistyczną. Był twórcą unizmu, nowego rozumienia typografii oraz powidoków. Był wykładowcą i współzałożycielem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych (wówczas Państwowej wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych).
Uczelni, która do dziś stara się kształcić studentów, tak aby byli odważnymi i kreatywnymi twórcami. Tu również rozwijane są specjalności związane z projektowaniem ubiory, tkaniną, designem, grafiką i malarstwem. A czy wiecie gdzie była jej pierwsza siedziba? Na ul. Narutowicza 77, gdzie mieściła się również Szkoła Przemysłu Artystycznego.
A jakie miejsca w Łodzi związane są jeszcze ze Strzemińskim?
 
Zacznijmy od Osiedla im. Montwiłła Mireckiego. Tu malarz wraz z żoną Katarzyną Kobro – wybitną rzeźbiarką i teoretyczką sztuki oraz córka Niką (ur. 1936) mieszkał przy ul. Srebrzyńskiej w latach 1933-39 i 1943-51 . Warto pospacerować po osiedlu, które powstało w latach 1928-31 na zlecenie magistratu. Osiedle, jak na ówczesne standardy było bardzo nowoczesne i świetnie zaprojektowane.
Domy zostały zaprojektowane, tak aby wnętrza były dobrze oświetlone, a przed blokami znajdują się kameralne przestrzenie wspólne, zadbano o funkcjonalność np. mieszkania były wyposażone w wentylowane spiżarnie! Do dziś osiedle zachwyca detalem architektonicznym – rytmem okien i przeszkleń czy układem balkonów, tak charakterystycznych dla architektury mieszkaniowej okresu międzywojennego. Warto pamiętać, że na osiedlu mieszkali jeszcze inni artyści: malarze Karol Hiller i Feliks Paszkowski czy grafik Leszek Rózga.
 
Kolejne ważne miejsce to Muzeum Sztuki, przede wszystkim MS1 przy ul. Więckowskiego 36. Z inicjatywy Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego powstała grupa a.r., należeli to niej również poeci – Julian Przyboś i Jan Brzękowski.
Kontakty z europejskimi artystami zaowocowały powstaniem Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej Grupy a.r., która jeszcze przed II wojną światową, w 1931 roku została pokazana publiczności.
W MS1 znajduje się zaprojektowana przez Strzemińskiego Sala Neoplastyczna. Po raz pierwszy zaprezentowaną ją publiczności w 1948 roku – stanowiła aranżację przestrzeni przeznaczonej do eksponowania dział sztuki nowoczesnej z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej Grupy a.r. Sala została zlikwidowana w 1950 i ponownie odtworzona w 1960 roku.
 
 
WYDARZENIE
Facebook

Wczytując post, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy Facebook.
Dowiedz się więcej

Wczytaj post

FILM
YouTube

Wczytując film, wyrażasz zgodę na politykę prywatności firmy YouTube.
Dowiedz się więcej

Wczytaj film

ZDJĘCIA

Projekt „Studenci na start”  jest realizowany przez Fundację Szycie życia w ramach zadania publicznego „Łódź naukowa, Łódź akademicka 2020/21” finansowanego z budżetu Miasta Łodzi.